Maharashtra Age Group Selection Trials 2018

Event Dates: Friday, May 25 to Sunday, May 27, 2018

Event Information

City Pune
Country India
Course 50 m

Event Id: 18770

Swimmer Performances at Meet

Swim Races:
Enter Swimmer Name

Swimmner Name Swim Races Swim time Race position Group
Pushya Sahajwani 50 m Butterfly 00:33.63 Fourth Group III
Devanshi Desai 50 m Butterfly 00:33.95 Sixth Group III
Palak Dhami 50 m Butterfly 00:31.26 Bronze Group II
Kiara Bangera 50 m Butterfly 00:32.41 Gold Group III
Manav Ashok Gupta 50 m Butterfly 00:32.47 Outside Top 8 Group II
Aryan Vijay Varnekar 50 m Butterfly 00:32.47 Gold Group II
Aryan Kedare 50 m Butterfly 00:28.59 Seventh Group I
Safwan Shaikh 50 m Butterfly 00:28.67 Outside Top 8 Group I
Palak Dhami 50 m Backstroke 00:33.09 Gold Group II
Aaryan Bhosale 200 m Backstroke 02:13.08 Gold Group I
Vedant Bapna 200 m Backstroke 02:13.08 Silver Group I
Sanika Navare 50 m Breaststroke 00:45.3 Disqualified Group IV
Utkarsh Sanjay Hadge 400 m Individual Medley 05:32.99 Seventh Group I
Saheel Gangote 400 m Individual Medley 05:04.13 Gold Group I
Ariaa.H.Sheth 400 m Individual Medley 05:56.94 Fourth Group II
Kiara Bangera 200 m Freestyle 02:20.93 Gold Group III
Ronak Nitin Sawant 200 m Freestyle 02:21.73 Gold Group III
Utkarsh Sanjay Hadge 200 m Breaststroke 02:57.16 Outside Top 8 Group I
Aryan Kedare 100 m Breaststroke 02:35.89 Silver Group I
Saheel Gangote 200 m Breaststroke 02:35.76 Gold Group I
Pushya Sahajwani 100 m Backstroke 01:22.5 Sixth Group III
Manav Ashok Gupta 100 m Freestyle 01:04.47 Outside Top 8 Group II
Aryan Vijay Varnekar 100 m Freestyle 00:55.72 Gold Group II
Safwan Shaikh 100 m Freestyle 00:58.46 Seventh Group I
Vedant Bapna 100 m Freestyle 00:55.74 Bronze Group I
Ariaa.H.Sheth 1500 m Freestyle 19:43.96 Bronze Group II
Nishka Mehta 1500 m Freestyle 20:32.04 Fourth Group II
Angath Sadanah 1500 m Freestyle 18:46.59 Silver Group II
Vedaant Madhavan 1500 m Freestyle 18:40.84 Gold Group II
Utkarsh Sanjay Hadge 400 m Freestyle 04:41.1 Eighth Group I
Dev Ambokar 400 m Freestyle 04:36.37 Sixth Group I
Saheel Gangote 400 m Freestyle 04:24.7 Bronze Group I
Aaryan Bhosale 400 m Freestyle 04:18.88 Gold Group I
Zahra Sakarwala 50 m Breaststroke 00:40.65 Bronze Group III
Sanika Navare 50 m Butterfly 00:39.38 Fifth Group IV
Utkarsh Sanjay Hadge 200 m Individual Medley 02:32.01 Seventh Group I
Saheel Gangote 200 m Individual Medley 02:20.15 Bronze Group I
Aaryan Bhosale 200 m Individual Medley 02:20.43 Fourth Group I
Palak Dhami 200 m Butterfly 02:35.6 Bronze Group II
Sudarshan Hasthak 200 m Butterfly 02:15.38 Gold Group I
Dev Ambokar 200 m Butterfly 02:28.26 Sixth Group I
Manav Ashok Gupta 50 m Freestyle 00:29.48 Outside Top 8 Group II
Vedaant Madhavan 50 m Freestyle 00:28.06 Sixth Group II
Aryan Vijay Varnekar 50 m Freestyle 00:25.41 Gold Group II
Aryan Kedare 50 m Freestyle 00:26.31 Seventh Group I
Zahra Sakarwala 200 m Individual Medley 02:57.05 Fifth Group III
Pushya Sahajwani 200 m Individual Medley 02:53.65 Bronze Group III
Ronak Nitin Sawant 200 m Individual Medley 02:38.62 Silver Group III
Palak Dhami 100 m Backstroke 01:11.74 Silver Group II
Reyan Gada 100 m Backstroke 01:16.56 Outside Top 8 Group II
Vedant Bapna 100 m Backstroke 01:00.88 Silver Group I
Devanshi Desai 50 m Freestyle 00:31.94 Silver Group III
Kshama Bharath Iyer 50 m Freestyle 00:32.34 Fourth Group III
Ananya Avinash Pandey 400 m Freestyle 05:16.2 Fourth Group II
Angath Sadanah 400 m Freestyle 04:42. Silver Group II
Vedaant Madhavan 400 m Freestyle 04:38.15 Gold Group II
Aaryan Bhosale 800 m Freestyle 09:02.17 Gold Group I
Dev Ambokar 800 m Freestyle 09:19.06 Fourth Group I
Vedant Bapna 50 m Backstroke 00:29.1 Gold Group I
Manav Ashok Gupta 100 m Butterfly 01:12.77 Outside Top 8 Group II
Aryan Vijay Varnekar 100 m Butterfly 01:00.91 Gold Group II
Mishti Vora 50 m Backstroke 00:44.4 Outside Top 8 Group IV
Zahra Sakarwala 100 m Breaststroke 01:26.98 Gold Group III
Sudarshan Hasthak 100 m Butterfly 01:02.84 Sixth Group I
Safwan Shaikh 100 m Butterfly 01:03.22 Seventh Group I
Angath Sadanah 200 m Freestyle 02:16.83 Fifth Group II
Aryan Vijay Varnekar 200 m Freestyle 02:06.28 Silver Group II
Vedaant Madhavan 200 m Freestyle 02:11.32 Bronze Group II
Ariaa.H.Sheth 200 m Freestyle 02:26.1 Fourth Group II
Safwan Shaikh 200 m Freestyle 02:05.76 Fourth Group I
Vedant Bapna 200 m Freestyle 02:03.08 Bronze Group I
Ronak Nitin Sawant 100 m Butterfly 01:09.45 Gold Group III
Pushya Sahajwani 100 m Butterfly 01:16.99 Fifth Group III
Kiara Bangera 100 m Butterfly 01:11.95 Gold Group III
Utkarsh Sanjay Hadge 100 m Breaststroke 01:18.04 Sixth Group I
Saheel Gangote 100 m Breaststroke 01:14.05 Silver Group I
Palak Dhami 200 m Backstroke 02:34.52 Gold Group II
Reyan Gada 200 m Backstroke 02:44.1 Outside Top 8 Group III
Zahra Sakarwala 100 m Freestyle 01:11.17 Bronze Group III
Kiara Bangera 100 m Freestyle 01:04.78 Gold Group III
Kshama Bharath Iyer 100 m Freestyle 01:12.28 Fourth Group III
Ronak Nitin Sawant 100 m Freestyle 01:04.35 Gold Group III
Ananya Avinash Pandey 800 m Freestyle 10:40.4 Fourth Group II
Ariaa.H.Sheth 800 m Freestyle 10:22.1 Bronze Group II
Vedaant Madhavan 800 m Freestyle 09:37.77 Gold Group II
Angath Sadanah 800 m Freestyle 09:46.15 Silver Group II
Dev Ambokar 1500 m Freestyle 17:44.63 Bronze Group I
Aaryan Bhosale 1500 m Freestyle 17:18.09 Gold Group I

Gold Medalists 

Kiara Bangera 50 m Butterfly 00:32.41
Aryan Vijay Varnekar 50 m Butterfly 00:32.47
Palak Dhami 50 m Backstroke 00:33.09
Aaryan Bhosale 200 m Backstroke 02:13.08
Saheel Gangote 400 m Individual Medley 05:04.13
Kiara Bangera 200 m Freestyle 02:20.93
Ronak Nitin Sawant 200 m Freestyle 02:21.73
Saheel Gangote 200 m Breaststroke 02:35.76
Aryan Vijay Varnekar 100 m Freestyle 00:55.72
Vedaant Madhavan 1500 m Freestyle 18:40.84
Aaryan Bhosale 400 m Freestyle 04:18.88
Sudarshan Hasthak 200 m Butterfly 02:15.38
Aryan Vijay Varnekar 50 m Freestyle 00:25.41
Vedaant Madhavan 400 m Freestyle 04:38.15
Aaryan Bhosale 800 m Freestyle 09:02.17
Vedant Bapna 50 m Backstroke 00:29.1
Aryan Vijay Varnekar 100 m Butterfly 01:00.91
Zahra Sakarwala 100 m Breaststroke 01:26.98
Ronak Nitin Sawant 100 m Butterfly 01:09.45
Kiara Bangera 100 m Butterfly 01:11.95
Palak Dhami 200 m Backstroke 02:34.52
Kiara Bangera 100 m Freestyle 01:04.78
Ronak Nitin Sawant 100 m Freestyle 01:04.35
Vedaant Madhavan 800 m Freestyle 09:37.77
Aaryan Bhosale 1500 m Freestyle 17:18.09

Silver Medalists

Vedant Bapna 200 m Backstroke 02:13.08
Aryan Kedare 100 m Breaststroke 02:35.89
Angath Sadanah 1500 m Freestyle 18:46.59
Ronak Nitin Sawant 200 m Individual Medley 02:38.62
Palak Dhami 100 m Backstroke 01:11.74
Vedant Bapna 100 m Backstroke 01:00.88
Devanshi Desai 50 m Freestyle 00:31.94
Angath Sadanah 400 m Freestyle 04:42.
Aryan Vijay Varnekar 200 m Freestyle 02:06.28
Saheel Gangote 100 m Breaststroke 01:14.05
Angath Sadanah 800 m Freestyle 09:46.15

Bronze Medalists

Palak Dhami 50 m Butterfly 00:31.26
Vedant Bapna 100 m Freestyle 00:55.74
Ariaa.H.Sheth 1500 m Freestyle 19:43.96
Saheel Gangote 400 m Freestyle 04:24.7
Zahra Sakarwala 50 m Breaststroke 00:40.65
Saheel Gangote 200 m Individual Medley 02:20.15
Palak Dhami 200 m Butterfly 02:35.6
Pushya Sahajwani 200 m Individual Medley 02:53.65
Vedaant Madhavan 200 m Freestyle 02:11.32
Vedant Bapna 200 m Freestyle 02:03.08
Zahra Sakarwala 100 m Freestyle 01:11.17
Ariaa.H.Sheth 800 m Freestyle 10:22.1
Dev Ambokar 1500 m Freestyle 17:44.63

Copyright Glenmark Aquatic Foundation 2018
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram