Khelo India Youth Games 2020

Event Dates: Friday, January 17 to Wednesday, January 22, 2020

Event Information

City Guwahati
Country India
Course 50 m

Event Id: 25556

Swimmer Performances at Meet

Swim Races:
Enter Swimmer Name

Swimmner Name Swim Races Swim time Race position Group
Dhyan Balakrishna 800 m Freestyle 08:47.83 Group I
Dhyan Balakrishna 400 m Freestyle 04:19.84 Seventh Group II
Dhyan Balakrishna 400 m Freestyle 04:23.15 Heats Group II
Dhyan Balakrishna 200 m Backstroke 02:44.2 Heats Group II
Dhyan Balakrishna 1500 m Freestyle 16:49.63 Silver Group II
Latiesha Mandanna 100 m Butterfly 01:07.09 Fourth Group II
Latiesha Mandanna 100 m Butterfly 01:08.43 Heats Group II
Latiesha Mandanna 100 m Freestyle 01:02.44 Seventh Group II
Latiesha Mandanna 100 m Freestyle 01:02.89 Heats Group II
Hiten S Mittal 50 m Freestyle 00:23.9 Gold Group II
Hiten S Mittal 50 m Freestyle 00:24.13 Heats Group II
Hiten S Mittal 50 m Butterfly 00:26.19 Group II
Hiten S Mittal 50 m Butterfly 00:26.48 Heats Group II
Hiten S Mittal 50 m Breaststroke 00:31.96 Eighth Group II
Hiten S Mittal 50 m Breaststroke 00:32.11 Heats Group II
Hiten S Mittal 100 m Butterfly 00:58.09 Fourth Group II
Hiten S Mittal 100 m Butterfly 00:59.54 Heats Group II
Aaron Fernandes 100 m Freestyle 00:53.02 Silver Group I
Aaron Fernandes 400 m Freestyle 04:09.01 Silver Group I
Aaron Fernandes 200 m Freestyle 01:56.51 Gold Group I
Maana Patel 100 m Backstroke 01:12.38 Bronze Group I
Bhumi Ajay Gupta 400 m Individual Medley 05:51.76 Heats Group II
Ariaa.H.Sheth 1500 m Freestyle 18:35.4 Silver Group II
Ariaa.H.Sheth 400 m Freestyle 04:51.41 Eighth Group II
Ariaa.H.Sheth 400 m Freestyle 04:51.99 Heats Group II
Kiara Bangera 800 m Freestyle 09:36.02 Bronze Group II
Kiara Bangera 400 m Freestyle 04:38.95 Bronze Group II
Kiara Bangera 400 m Freestyle 04:49.49 Heats Group II
Kiara Bangera 200 m Freestyle 02:12.16 Silver Group II
Kiara Bangera 200 m Freestyle 02:15.87 Heats Group II
Kiara Bangera 200 m Butterfly 02:29.96 Fourth Group II
Kiara Bangera 200 m Butterfly 02:37.17 Heats Group II
Sushrut Kapse 800 m Freestyle 08:52.74 Silver Group I
Sushrut Kapse 400 m Freestyle 04:19.69 Bronze Group I
Sushrut Kapse 1500 m Freestyle 17:00.71 Silver Group I
Dev Ambokar 400 m Individual Medley 05:03.84 Eighth Group II
Dev Ambokar 400 m Individual Medley 05:04.31 Heats Group II
Dev Ambokar 1500 m Freestyle 18:04.95 Outside Top 8 Group II
Reyan Gada 1500 m Freestyle 17:37.01 Group II
Vedaant Madhavan 1500 m Freestyle 17:00.79 Bronze Group II
Vedant Bapna 100 m Freestyle 00:54.65 Fourth Group II
Vedant Bapna 100 m Freestyle 00:56.41 Heats Group II
Vedant Bapna 50 m Backstroke 00:27.66 Silver Group II
Vedant Bapna 50 m Backstroke 00:28.5 Heats Group II
Vedant Bapna 200 m Freestyle 01:58.88 Group II
Vedant Bapna 200 m Freestyle 02:01.03 Heats Group II
Vedant Bapna 200 m Backstroke 02:10.85 Gold Group II
Vedant Bapna 200 m Backstroke 02:15.18 Heats Group II
Vedant Bapna 100 m Backstroke 00:59.56 Silver Group II
Vedant Bapna 100 m Backstroke 01:02.19 Heats Group II
Palak Dhami 50 m Backstroke 00:32.18 Fourth Group II
Palak Dhami 50 m Backstroke 00:32.77 Heats Group II
Palak Dhami 200 m Freestyle 02:16.52 Group II
Palak Dhami 200 m Freestyle 02:18.94 Heats Group II
Palak Dhami 200 m Backstroke 02:32.99 Fifth Group II
Palak Dhami 200 m Backstroke 02:36.47 Heats Group II
Palak Dhami 100 m Backstroke 01:09.64 Fourth Group II
Palak Dhami 100 m Backstroke 01:11.55 Heats Group II
Veer Khatkar 100 m Freestyle 00:53.81 Bronze Group II
Veer Khatkar 100 m Freestyle 00:55.01 Heats Group II
Veer Khatkar 50 m Freestyle 00:24.54 Bronze Group II
Veer Khatkar 50 m Freestyle 00:24.56 Heats Group II
Veer Khatkar 400 m Freestyle 04:16.51 Fourth Group II
Veer Khatkar 400 m Freestyle 04:21.61 Heats Group II
Veer Khatkar 200 m Freestyle 01:58.61 Bronze Group II
Veer Khatkar 200 m Freestyle 02:01.96 Heats Group II
Vanshika Sharma 200 m Butterfly 02:35.31 Silver Group I
Tanmay Das 100 m Freestyle 00:55.54 Seventh Group II
Tanmay Das 100 m Freestyle 00:55.71 Heats Group II
Tanmay Das 50 m Backstroke 00:27.1 Gold Group II
Tanmay Das 50 m Backstroke 00:27.52 Heats Group II
Tanmay Das 200 m Individual Medley 02:18.49 Fourth Group II
Tanmay Das 200 m Individual Medley 02:18.6 Heats Group II
Tanmay Das 200 m Backstroke 02:12.58 Bronze Group II
Tanmay Das 200 m Backstroke 02:18.88 Heats Group II
Tanmay Das 100 m Backstroke 00:59.08 Gold Group II
Tanmay Das 100 m Backstroke 01:01.17 Heats Group II
Swadesh Mondal 200 m Breaststroke 02:22.81 Gold Group II
Swadesh Mondal 200 m Breaststroke 02:27.44 Heats Group II
Swadesh Mondal 50 m Breaststroke 00:31.09 Gold Group II
Swadesh Mondal 50 m Breaststroke 00:31.59 Heats Group II
Swadesh Mondal 400 m Individual Medley 04:35.36 Gold Group II
Swadesh Mondal 400 m Individual Medley 04:42.07 Heats Group II
Swadesh Mondal 200 m Individual Medley 02:09.83 Gold Group II
Swadesh Mondal 200 m Individual Medley 02:12.97 Heats Group II
Swadesh Mondal 100 m Breaststroke 01:06.33 Gold Group II
Swadesh Mondal 100 m Breaststroke 01:07.54 Heats Group II
Shubhojeet Gupta 400 m Individual Medley 04:56.87 Sixth Group II
Shubhojeet Gupta 400 m Individual Medley 04:56.07 Heats Group II
Soubrity Mondal 50 m Backstroke 00:31.54 Gold Group I
Soubrity Mondal 200 m Individual Medley 02:32.52 Gold Group I
Soubrity Mondal 200 m Backstroke 02:26.05 Gold Group I
Soubrity Mondal 100 m Backstroke 01:06.71 Gold Group I
Shubhojeet Gupta 200 m Breaststroke 02:37.91 Eighth Group II
Shubhojeet Gupta 200 m Breaststroke 02:37.68 Heats Group II
Shubhojeet Gupta 200 m Individual Medley 02:21.87 Seventh Group II
Shubhojeet Gupta 200 m Individual Medley 02:22.23 Heats Group II
Shubhojeet Gupta 100 m Breaststroke 01:14.52 Heats Group II
Shivangi Sarma 800 m Freestyle 09:31.22 Gold Group I
Shivangi Sarma 50 m Freestyle 00:27.43 Gold Group I
Shivangi Sarma 400 m Freestyle 04:34.55 Gold Group I
Shivangi Sarma 200 m Freestyle 02:07.91 Gold Group I
Shivangi Sarma 100 m Freestyle 00:59.26 Gold Group I
Md. Rehan Mirza 50 m Freestyle 00:26.75 Heats Group II
Lavleen Das 400 m Individual Medley 05:38.39 Fifth Group II
Lavleen Das 400 m Individual Medley 05:40.55 Heats Group II
Lavleen Das 200 m Butterfly 02:39.16 Seventh Group II
Lavleen Das 200 m Butterfly 02:39.32 Heats Group II
Janhvi Choudhary 50 m Freestyle 00:27.29 Silver Group II
Janhvi Choudhary 50 m Freestyle 00:27.96 Heats Group II
Janhvi Choudhary 200 m Individual Medley 02:33.67 Fifth Group II
Janhvi Choudhary 200 m Individual Medley 02:35.39 Heats Group II
Janhvi Choudhary 200 m Freestyle 02:13.48 Group II
Janhvi Choudhary 200 m Freestyle 02:16.45 Heats Group II
Janhvi Choudhary 100 m Freestyle 01:00.88 Silver Group II
Janhvi Choudhary 100 m Freestyle 01:01.22 Heats Group II
Jasmine Gurung 800 m Freestyle 10:36.19 Bronze Group I
Jasmine Gurung 400 m Freestyle 05:06.31 Bronze Group I
Hiren shagolsem 100 m Freestyle 00:56.93 Heats Group II
Hiren shagolsem 50 m Freestyle 00:25.56 Sixth Group II
Hiren shagolsem 50 m Freestyle 00:26.2 Heats Group II
Hiren shagolsem 50 m Butterfly 00:29.49 Heats Group II
Gyan Sandhan Kashyap 100 m Freestyle 00:54.77 Fifth Group II
Gyan Sandhan Kashyap 100 m Freestyle 00:55.33 Heats Group II
Gyan Sandhan Kashyap 10 Km Open Water 08:49.2 Fourth Group II
Gyan Sandhan Kashyap 50 m Freestyle 00:25.03 Fourth Group II
Gyan Sandhan Kashyap 50 m Freestyle 00:25.08 Heats Group II
Gyan Sandhan Kashyap 400 m Freestyle 04:16.98 Sixth Group II
Gyan Sandhan Kashyap 400 m Freestyle 04:16.91 Heats Group II
Gyan Sandhan Kashyap 200 m Freestyle 01:59.06 Group II
Gyan Sandhan Kashyap 200 m Freestyle 02:01.96 Heats Group II
Firdoush Kayamkhani 100 m Butterfly 01:07.56 Gold Group I
Firdoush Kayamkhani 400 m Individual Medley 05:29.28 Silver Group I
Firdoush Kayamkhani 200 m Individual Medley 02:35.16 Silver Group I
Firdoush Kayamkhani 200 m Butterfly 02:33.65 Gold Group I
Dolphi Sarang 200 m Butterfly 02:49.28 Fourth Group I
Dolphi Sarang 50 m Butterfly 00:31.33 Group I
Divyansh Arora 800 m Freestyle 08:56.55 Sixth Group II
Divyansh Arora 400 m Freestyle 04:16.57 Fifth Group II
Divyansh Arora 400 m Freestyle 04:19.91 Heats Group II
Divyansh Arora 200 m Butterfly 02:10.48 Fifth Group II
Divyansh Arora 200 m Butterfly 02:11.77 Heats Group II
Divyansh Arora 100 m Butterfly 00:58.82 Sixth Group II
Divyansh Arora 100 m Butterfly 00:59.24 Heats Group II
Disha Bhandari 100 m Butterfly 01:07.11 Fifth Group II
Disha Bhandari 100 m Butterfly 01:08.46 Heats Group II
Disha Bhandari 50 m Freestyle 00:29.27 Heats Group II
Disha Bhandari 200 m Individual Medley 02:30.99 Bronze Group II
Disha Bhandari 200 m Individual Medley 02:35.16 Heats Group II
Disha Bhandari 100 m Freestyle 01:01.99 Fifth Group II
Disha Bhandari 100 m Freestyle 01:03.03 Heats Group II
Bikram Changmai 50 m Butterfly 00:25.92 Bronze Group II
Bikram Changmai 50 m Butterfly 00:26.03 Heats Group II
Bikram Changmai 200 m Freestyle 02:10.99 Group II
Bikram Changmai 200 m Freestyle 02:04.45 Heats Group II
Bikram Changmai 200 m Butterfly 02:05.29 Gold Group II
Bikram Changmai 200 m Butterfly 02:09.97 Heats Group II
Bhargav Phukan 200 m Breaststroke 02:29.35 Silver Group II
Bhargav Phukan 200 m Breaststroke 02:32.66 Heats Group II
Bhargav Phukan 50 m Breaststroke 00:31.69 Bronze Group II
Bhargav Phukan 50 m Breaststroke 00:31.84 Heats Group II
Bhargav Phukan 200 m Individual Medley 02:15.01 Silver Group II
Bhargav Phukan 200 m Individual Medley 02:17.21 Heats Group II
Aryan Vijay Varnekar 50 m Butterfly 00:25.7 Gold Group II
Aryan Vijay Varnekar 50 m Butterfly 00:26.16 Heats Group II
Aryan Vijay Varnekar 100 m Butterfly 00:57. Bronze Group II
Ansu Kar 1500 m Freestyle 18:06.06 Outside Top 8 Group II
Anshav Jindal 200 m Butterfly 02:13.34 Eighth Group II
Anshav Jindal 200 m Butterfly 02:14.87 Heats Group II
Aditya Dubey 200 m Breaststroke 02:27.58 Bronze Group I
Astha Choudhury 100 m Butterfly 01:04.68 Gold Group II
Astha Choudhury 100 m Butterfly 01:05.53 Heats Group II
Astha Choudhury 800 m Freestyle 09:44.29 Group II
Astha Choudhury 200 m Butterfly 02:26.87 Bronze Group II
Astha Choudhury 200 m Butterfly 02:29.41 Heats Group II
Aliyah Singh 50 m Breaststroke 00:37.36 Silver Group I
Aliyah Singh 50 m Backstroke 00:33.75 Bronze Group I
Aliyah Singh 100 m Breaststroke 01:22.18 Silver Group I
Shubhojeet Gupta 100 m Breaststroke 01:14.52 Heats Group II
Bikram Changmai 100 m Butterfly 00:56.64 Gold Group II
Bikram Changmai 100 m Butterfly 00:57.51 Heats Group II
Bhargav Phukan 100 m Breaststroke 01:14.52 Heats Group II
Bhargav Phukan 100 m Breaststroke 01:08.9 Bronze Group II
Bhargav Phukan 100 m Breaststroke 01:10.59 Heats Group II
Swadesh Mondal 100 m Breaststroke 01:06.33 Gold Group II
Swadesh Mondal 100 m Breaststroke 01:07.54 Heats Group II
Tanmay Das 100 m Backstroke 00:59.08 Gold Group II
Tanmay Das 100 m Backstroke 01:01.17 Heats Group II

Gold Medalists 

Gold Medalists (27)

Hiten S Mittal 50 m Freestyle 00:23.9
Aaron Fernandes 200 m Freestyle 01:56.51
Vedant Bapna 200 m Backstroke 02:10.85
Tanmay Das 50 m Backstroke 00:27.1
Tanmay Das 100 m Backstroke 00:59.08
Swadesh Mondal 200 m Breaststroke 02:22.81
Swadesh Mondal 50 m Breaststroke 00:31.09
Swadesh Mondal 400 m Individual Medley 04:35.36
Swadesh Mondal 200 m Individual Medley 02:09.83
Swadesh Mondal 100 m Breaststroke 01:06.33
Soubrity Mondal 50 m Backstroke 00:31.54
Soubrity Mondal 200 m Individual Medley 02:32.52
Soubrity Mondal 200 m Backstroke 02:26.05
Soubrity Mondal 100 m Backstroke 01:06.71
Shivangi Sarma 800 m Freestyle 09:31.22
Shivangi Sarma 50 m Freestyle 00:27.43
Shivangi Sarma 400 m Freestyle 04:34.55
Shivangi Sarma 200 m Freestyle 02:07.91
Shivangi Sarma 100 m Freestyle 00:59.26
Firdoush Kayamkhani 100 m Butterfly 01:07.56
Firdoush Kayamkhani 200 m Butterfly 02:33.65
Bikram Changmai 200 m Butterfly 02:05.29
Aryan Vijay Varnekar 50 m Butterfly 00:25.7
Astha Choudhury 100 m Butterfly 01:04.68
Bikram Changmai 100 m Butterfly 00:56.64
Swadesh Mondal 100 m Breaststroke 01:06.33
Tanmay Das 100 m Backstroke 00:59.08

Silver Medalists

Silver Medalists (18)

Dhyan Balakrishna 1500 m Freestyle 16:49.63
Aaron Fernandes 100 m Freestyle 00:53.02
Aaron Fernandes 400 m Freestyle 04:09.01
Ariaa.H.Sheth 1500 m Freestyle 18:35.4
Kiara Bangera 200 m Freestyle 02:12.16
Sushrut Kapse 800 m Freestyle 08:52.74
Sushrut Kapse 1500 m Freestyle 17:00.71
Vedant Bapna 50 m Backstroke 00:27.66
Vedant Bapna 100 m Backstroke 00:59.56
Vanshika Sharma 200 m Butterfly 02:35.31
Janhvi Choudhary 50 m Freestyle 00:27.29
Janhvi Choudhary 100 m Freestyle 01:00.88
Firdoush Kayamkhani 400 m Individual Medley 05:29.28
Firdoush Kayamkhani 200 m Individual Medley 02:35.16
Bhargav Phukan 200 m Breaststroke 02:29.35
Bhargav Phukan 200 m Individual Medley 02:15.01
Aliyah Singh 50 m Breaststroke 00:37.36
Aliyah Singh 100 m Breaststroke 01:22.18

Bronze Medalists

Bronze Medalists (19)

Maana Patel 100 m Backstroke 01:12.38
Kiara Bangera 800 m Freestyle 09:36.02
Kiara Bangera 400 m Freestyle 04:38.95
Sushrut Kapse 400 m Freestyle 04:19.69
Vedaant Madhavan 1500 m Freestyle 17:00.79
Veer Khatkar 100 m Freestyle 00:53.81
Veer Khatkar 50 m Freestyle 00:24.54
Veer Khatkar 200 m Freestyle 01:58.61
Tanmay Das 200 m Backstroke 02:12.58
Jasmine Gurung 800 m Freestyle 10:36.19
Jasmine Gurung 400 m Freestyle 05:06.31
Disha Bhandari 200 m Individual Medley 02:30.99
Bikram Changmai 50 m Butterfly 00:25.92
Bhargav Phukan 50 m Breaststroke 00:31.69
Aryan Vijay Varnekar 100 m Butterfly 00:57.
Aditya Dubey 200 m Breaststroke 02:27.58
Astha Choudhury 200 m Butterfly 02:26.87
Aliyah Singh 50 m Backstroke 00:33.75
Bhargav Phukan 100 m Breaststroke 01:08.9

Copyright Glenmark Aquatic Foundation 2018
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram