37TH SUB JUNIOR & 47TH JUNIOR NATIONAL AQUATIC CHAMPIONSHIPS 2021

37TH SUB JUNIOR & 47TH JUNIOR NATIONAL AQUATIC CHAMPIONSHIPS 2021

Dates:19/10/2021 to 23/10/2021

City: Bengaluru

Country: India

Course: 50 m

Swimmer Performances at Meet

Swim Races:
Enter Swimmer Name

Swimmner Name Swim Races Swim time Race position Group
Kshama Bharath Iyer 100 m Freestyle 01:02.36 Bronze Group II
Kshama Bharath Iyer 100 m Freestyle 01:02.14 Heats Group II
Aanvi Deshwal 50 m Freestyle 00:32.65 Fifth Group IV
Aanvi Deshwal 50 m Freestyle 00:33.89 Heats Group IV
Ananya Sachin Nayak 50 m Butterfly 00:32.55 Heats Group II
Dhriti Yogesh Ahirwal 800 m Freestyle 10:41.49 Sixth Group I
Latiesha Mandanna 100 m Freestyle 01:00.85 Fourth Open
Latiesha Mandanna 100 m Freestyle 01:01.08 Heats Open
Shivank Vishwanath 800 m Freestyle 08:54.86 Fifth Open
sanjana Prabhugaonker 100 m Freestyle 01:01.3 Sixth Group III
sanjana Prabhugaonker 100 m Freestyle 01:01.9 Heats Group III
Adrian Neil Serrao 50 m Breaststroke 00:40.14 Seventh Group III
Adrian Neil Serrao 50 m Breaststroke 00:40.19 Heats Group III
Kiara Bangera 100 m Freestyle 01:03.08 Heats Group I
Uttara Gogoi 50 m Butterfly 00:29.68 Fourth Group II
Uttara Gogoi 50 m Butterfly 00:29.77 Heats Group II
Uttara Gogoi 400 m Individual Medley 05:53.01 Eighth Group II
Uttara Gogoi 400 m Individual Medley 05:30.17 Heats Group II
Neelam Deva ganesh 800 m Freestyle 09:55.24 Sixth Group III
Neelam Deva ganesh 50 m Butterfly 00:28.1 Eighth Group III
Neelam Deva ganesh 50 m Butterfly 00:27.94 Heats Group III
Shubhojeet Gupta 800 m Freestyle 08:54.43 Fourth Group II
Md. Rehan Mirza 50 m Butterfly 00:26.95 Heats Group II
Janhvi Choudhary 100 m Freestyle 00:59.16 Gold Group II
Janhvi Choudhary 100 m Freestyle 01:00.36 Heats Group II
Hiren shagolsem 100 m Freestyle 00:55.63 Eighth Group I
Hiren shagolsem 100 m Freestyle 00:55.4 Heats Group I
Hiren shagolsem 50 m Butterfly 00:28.19 Heats Group I
Gyan Sandhan Kashyap 100 m Freestyle 00:54.26 Sixth Group I
Gyan Sandhan Kashyap 100 m Freestyle 00:54.4 Heats Group I
Disha Bhandari 100 m Freestyle 01:01.05 Fifth Group I
Disha Bhandari 100 m Freestyle 01:00.59 Heats Group I
Disha Bhandari 50 m Butterfly 00:31.27 Eighth Group I
Disha Bhandari 50 m Butterfly 00:30.36 Heats Group I
Bikram Changmai 50 m Butterfly 00:25.22 Gold Group I
Bikram Changmai 50 m Butterfly 00:25.57 Heats Group I
Bhumi Ajay Gupta 100 m Freestyle 01:05.3 Heats Group I
Bhumi Ajay Gupta 50 m Butterfly 00:31.77 Heats Group I
Astha Choudhury 50 m Butterfly 00:29.16 Silver Group I
Astha Choudhury 50 m Butterfly 00:29.51 Heats Group I
Aryan Vijay Varnekar 100 m Freestyle 00:53.63 Fourth Group II
Aryan Vijay Varnekar 100 m Freestyle 00:54.69 Heats Group II
Aryan Vijay Varnekar 50 m Butterfly 00:25.43 Fourth Group II
Aryan Vijay Varnekar 50 m Butterfly 00:26.34 Heats Group I
Ansu Kar 100 m Freestyle 00:55.17 Seventh Group II
Ansu Kar 100 m Freestyle 00:55.21 Heats Group II
Ansu Kar 800 m Freestyle 09:16.1 Eighth Group II
Anshav Jindal 50 m Butterfly 00:26.12 Seventh Group II
Anshav Jindal 50 m Butterfly 00:26.07 Heats Group II
Palak Dhami 100 m Backstroke 01:08.01 Bronze Group II
Palak Dhami 100 m Backstroke 01:09.25 Heats Group II
Kshama Bharath Iyer 50 m Freestyle 00:28.65 Fourth Group II
Kshama Bharath Iyer 50 m Freestyle 00:28.6 Heats Group II
Saanvi Deshwal 100 m Backstroke 01:23.42 Bronze Group IV
Saanvi Deshwal 50 m Backstroke 00:37.79 Silver Group IV
Saanvi Deshwal 100 m Backstroke 01:26.86 Heats Group IV
Aanvi Deshwal 100 m Backstroke 01:23.56 Silver Group IV
Aanvi Deshwal 100 m Backstroke 01:24.49 Heats Group IV
Saanvi Deshwal 50 m Backstroke 00:38.4 Heats Group IV
Aanika Bhatia 50 m Butterfly 00:36.12 Fourth Group II
Aanika Bhatia 50 m Butterfly 00:36.96 Heats Group II
Aanvi Deshwal 50 m Backstroke 00:40.41 Fifth Group IV
Ananya Sachin Nayak 50 m Freestyle 00:29.38 Fifth Group II
Aanvi Deshwal 50 m Backstroke 00:38.95 Heats Group IV
Ananya Sachin Nayak 50 m Freestyle 00:29.7 Heats Group II
Aanvi Deshwal 200 m Freestyle 02:46.99 Fourth Group IV
Aanvi Deshwal 200 m Freestyle 02:46.5 Heats Group IV
Dhriti Yogesh Ahirwal 100 m Butterfly 01:13.32 Fifth Group I
Dhriti Yogesh Ahirwal 100 m Butterfly 01:12.89 Heats Group I
Kshama Bharath Iyer 200 m Freestyle 02:21.14 Fifth Group II
Latiesha Mandanna 50 m Freestyle 00:28.04 Silver Open
Latiesha Mandanna 50 m Freestyle 00:28.15 Heats Open
Kshama Bharath Iyer 200 m Freestyle 02:23.72 Heats Group II
Ashmitha Chandra 800 m Freestyle 09:39.07 Bronze Open
Ashmitha Chandra 200 m Freestyle 02:17.73 Heats Group I
Anumati Chougule 800 m Freestyle 10:11.34 Sixth Open
sanjana Prabhugaonker 200 m Freestyle 02:12.02 Fifth Group I
Inchara Bhaskar 50 m Freestyle 00:29.09 Heats Group I
sanjana Prabhugaonker 100 m Backstroke 01:08.4 Silver Group III
sanjana Prabhugaonker 100 m Backstroke 01:11.19 Heats Group III
Adrian Neil Serrao 100 m Backstroke 01:18.3 Fifth Group III
Adrian Neil Serrao 100 m Backstroke 01:18.97 Heats Group III
Sanjana P V 50 m Butterfly 00:32.33 Bronze Group IV
Sanjana P V 50 m Butterfly 00:32.7 Heats Group IV
Swadesh Mondal 200 m Breaststroke 02:22.29 Gold Group I
Swadesh Mondal 200 m Breaststroke 02:29.35 Heats Group I
Swadesh Mondal 200 m Breaststroke 02:29.35 Heats Group I
sanjana Prabhugaonker 200 m Freestyle 02:13.47 Heats Group I
Swadesh Mondal 400 m Individual Medley 04:34.15 Gold Group I
Swadesh Mondal 400 m Individual Medley 04:52.72 Heats Group I
Neelam Deva ganesh 100 m Butterfly 01:01.56 Bronze Group II
Neelam Deva ganesh 100 m Butterfly 01:01.52 Heats Group II
Shubhojeet Gupta 200 m Breaststroke 02:39.14 Heats Group I
Janhvi Choudhary 50 m Freestyle 00:27.48 Gold Group I
Tanya Mulay NaveenKumar 50 m Backstroke 00:36.36 Fourth Group III
Tanya Mulay NaveenKumar 50 m Backstroke 00:35.55 Heats Group III
Janhvi Choudhary 50 m Freestyle 00:27.41 Heats Group I
Hiren shagolsem 50 m Freestyle 00:25.44 Heats Group I
Gyan Sandhan Kashyap 50 m Freestyle 00:24.91 Sixth Group I
Gyan Sandhan Kashyap 50 m Freestyle 00:24.83 Heats Group I
Disha Bhandari 50 m Freestyle 00:28.14 Bronze Group I
Disha Bhandari 50 m Freestyle 00:28.39 Heats Group I
Bhargav Phukan 200 m Breaststroke 02:27.66 Bronze Group I
Bhargav Phukan 200 m Breaststroke 02:29.99 Heats Group I
Aryan Vijay Varnekar 50 m Freestyle 00:24.37 Bronze Group II
Aryan Vijay Varnekar 50 m Freestyle 00:24.27 Heats Group II
Anshav Jindal 50 m Freestyle 00:25.44 Heats Group II
Ariaa.H.Sheth 1500 m Freestyle 18:56.1 Bronze Group II
Aanika Bhatia 100 m Butterfly 01:21.03 Bronze Group II
Ashmitha Chandra 1500 m Freestyle 18:34.74 Silver Open
Dhyan Balakrishna 1500 m Freestyle 16:52.92 Fourth Open
sanjana Prabhugaonker 50 m Backstroke 00:31.63 Silver Group III
sanjana Prabhugaonker 50 m Backstroke 00:32.42 Heats Group III
Sanjana P V 50 m Freestyle 00:31.42 Fourth Group IV
Sanjana P V 50 m Freestyle 00:31.87 Heats Group IV
Kiara Bangera 200 m Butterfly 02:36.17 Heats Group I
Uttara Gogoi 200 m Butterfly 02:32.45 Eighth Group I
Uttara Gogoi 200 m Butterfly 02:32.34 Heats Group I
Swadesh Mondal 50 m Breaststroke 00:30.29 Silver Group I
Swadesh Mondal 50 m Breaststroke 00:30.48 Heats Group I
Neelam Deva ganesh 400 m Freestyle 04:33. Bronze Group II
Neelam Deva ganesh 400 m Freestyle 04:38.32 Heats Group II
Shubhojeet Gupta 1500 m Freestyle 16:15.31 Bronze Group II
Sayan Bhowmik 50 m Breaststroke 00:33.02 Heats Group II
Md. Rehan Mirza 50 m Backstroke 00:30.29 Heats Group II
Ronak Nitin Sawant 1500 m Freestyle 17:48.79 Outside Top 8 Group II
Divyansh Arora 1500 m Freestyle 18:02.45 Outside Top 8 Group I
Bikram Changmai 200 m Butterfly 02:06.95 Silver Group I
Bikram Changmai 200 m Butterfly 02:11.4 Heats Group I
Bhargav Phukan 50 m Breaststroke 00:31.77 Seventh Group I
Bhargav Phukan 50 m Breaststroke 00:31.25 Heats Group I
Astha Choudhury 200 m Butterfly 02:23.77 Bronze Group I
Astha Choudhury 200 m Butterfly 02:24.69 Heats Group I
Ansu Kar 1500 m Freestyle 17:14.76 Seventh Group II
Anshav Jindal 200 m Butterfly 02:07.86 Sixth Group II
Anshav Jindal 200 m Butterfly 02:09.49 Heats Group II
Palak Dhami 200 m Butterfly 02:29.52 Silver Group II
Palak Dhami 200 m Butterfly 02:33.75 Heats Group II
Aanvi Deshwal 100 m Freestyle 01:13.08 Fourth Group IV
Aanvi Deshwal 100 m Freestyle 01:16.8 Heats Group IV
Saanvi Deshwal 200 m Individual Medley 03:01.59 Silver Group IV
Saanvi Deshwal 200 m Individual Medley 03:03.74 Heats Group IV
Aanika Bhatia 100 m Freestyle 01:15.82 Sixth Group II
Aanika Bhatia 100 m Freestyle 01:15.85 Heats Group II
Dhriti Yogesh Ahirwal 200 m Butterfly 02:34.13 Bronze Group I
Dhriti Yogesh Ahirwal 200 m Butterfly 02:37.36 Heats Group I
Ashmitha Chandra 400 m Freestyle 04:47.42 Fifth Open
Ashmitha Chandra 400 m Freestyle 04:46.39 Heats Open
sanjana Prabhugaonker 200 m Backstroke 02:28.71 Gold Group I
sanjana Prabhugaonker 200 m Backstroke 02:34. Heats Group I
Kiara Bangera 400 m Freestyle 04:42.06 Fourth Group I
Kiara Bangera 400 m Freestyle 04:48.81 Heats Group I
Kiara Bangera 100 m Butterfly 01:11. Heats Group I
Uttara Gogoi 100 m Butterfly 01:05.07 Fifth Group I
Uttara Gogoi 100 m Butterfly 01:06.38 Heats Group I
Neelam Deva ganesh 200 m Butterfly 02:17.9 Gold Group II
Neelam Deva ganesh 200 m Butterfly 02:19.53 Heats Group II
Hiren shagolsem 100 m Butterfly 01:03.31 Heats Group I
Gyan Sandhan Kashyap 400 m Freestyle 04:22.23 Eighth Group I
Gyan Sandhan Kashyap 400 m Freestyle 04:22.51 Heats Group I
Divyansh Arora 100 m Butterfly 01:00.04 Heats Group II
Disha Bhandari 100 m Butterfly 01:06.94 Eighth Group I
Disha Bhandari 100 m Butterfly 01:06.05 Heats Group I
Bikram Changmai 100 m Butterfly 00:55.92 Silver Group I
Bikram Changmai 100 m Butterfly 00:56.59 Heats Group I
Bhumi Ajay Gupta 400 m Freestyle 05:02.4 Eighth Group II
Bhumi Ajay Gupta 400 m Freestyle 05:01.08 Heats Group II
Astha Choudhury 100 m Butterfly 01:02.71 Gold Group II
Astha Choudhury 100 m Butterfly 01:03.58 Heats Group II
Aryan Vijay Varnekar 100 m Butterfly 00:58.08 Eighth Group II
Aryan Vijay Varnekar 100 m Butterfly 00:58.02 Heats Group II
Ansu Kar 400 m Freestyle 04:17.03 Sixth Group II
Ansu Kar 400 m Freestyle 04:21.08 Heats Group II
Anshav Jindal 100 m Butterfly 00:56.64 Fifth Group II
Anshav Jindal 100 m Butterfly 00:56.96 Heats Group II
Adrian Neil Serrao 50 m Backstroke 00:35.57 Seventh Group III
Adrian Neil Serrao 10 Km Open Water 00:35.69 Heats Group III
Kiara Bangera 200 m Freestyle 02:10.92 Silver Group I
Kiara Bangera 200 m Freestyle 02:14.22 Heats Group I
Disha Bhandari 200 m Individual Medley 02:28. Silver Group I
Disha Bhandari 200 m Individual Medley 02:29.8 Heats Group I
Bikram Changmai 200 m Individual Medley 02:18.58 Sixth Group I
Bikram Changmai 200 m Individual Medley 02:16.86 Heats Group I
Uttara Gogoi 200 m Individual Medley 02:34.87 Sixth Group I
Uttara Gogoi 200 m Individual Medley 02:34.5 Heats Group I
Swadesh Mondal 100 m Breaststroke 01:05.47 Gold Group I
Swadesh Mondal 100 m Breaststroke 01:06.12 Heats Group I
Swadesh Mondal 200 m Individual Medley 02:08.88 Gold Group I
Swadesh Mondal 200 m Individual Medley 02:10.29 Heats Group I
Sayan Bhowmik 100 m Breaststroke 01:14.92 Heats Group I
Janhvi Choudhary 200 m Freestyle 02:12. Fourth Group I
Janhvi Choudhary 200 m Freestyle 02:16.39 Heats Group I
Janhvi Choudhary 200 m Individual Medley 02:30.51 Fourth Group I
Janhvi Choudhary 200 m Individual Medley 02:30.51 Fourth Group I
Janhvi Choudhary 200 m Individual Medley 02:34.93 Heats Group I
Hiren shagolsem 200 m Individual Medley 02:22.49 Heats Group I
Gyan Sandhan Kashyap 200 m Freestyle 02:05.98 Heats Group I
Bhumi Ajay Gupta 200 m Individual Medley 02:36.6 Eighth Group I
Bhumi Ajay Gupta 200 m Individual Medley 02:36.47 Heats Group I
Bhumi Ajay Gupta 200 m Freestyle 02:20.48 Heats Group I
Bhargav Phukan 100 m Breaststroke 01:08.87 Seventh Group I
Bhargav Phukan 100 m Breaststroke 01:08.27 Heats Group I
Bhargav Phukan 200 m Individual Medley 02:31.17 Seventh Group I
Bhargav Phukan 200 m Individual Medley 02:19.14 Heats Group I
Astha Choudhury 200 m Freestyle 02:11.76 Bronze Group I
Astha Choudhury 200 m Freestyle 02:13.17 Heats Group I
Ansu Kar 200 m Freestyle 01:59.09 Seventh Group I
Ansu Kar 200 m Freestyle 02:00.39 Heats Group I

Gold Medalists (10)

Janhvi Choudhary 100 m Freestyle 00:59.16
Bikram Changmai 50 m Butterfly 00:25.22
Swadesh Mondal 200 m Breaststroke 02:22.29
Swadesh Mondal 400 m Individual Medley 04:34.15
Janhvi Choudhary 50 m Freestyle 00:27.48
sanjana Prabhugaonker 200 m Backstroke 02:28.71
Neelam Deva ganesh 200 m Butterfly 02:17.9
Astha Choudhury 100 m Butterfly 01:02.71
Swadesh Mondal 100 m Breaststroke 01:05.47
Swadesh Mondal 200 m Individual Medley 02:08.88

Silver Medalists (14)

Astha Choudhury 50 m Butterfly 00:29.16
Saanvi Deshwal 50 m Backstroke 00:37.79
Aanvi Deshwal 100 m Backstroke 01:23.56
Latiesha Mandanna 50 m Freestyle 00:28.04
sanjana Prabhugaonker 100 m Backstroke 01:08.4
Ashmitha Chandra 1500 m Freestyle 18:34.74
sanjana Prabhugaonker 50 m Backstroke 00:31.63
Swadesh Mondal 50 m Breaststroke 00:30.29
Bikram Changmai 200 m Butterfly 02:06.95
Palak Dhami 200 m Butterfly 02:29.52
Saanvi Deshwal 200 m Individual Medley 03:01.59
Bikram Changmai 100 m Butterfly 00:55.92
Kiara Bangera 200 m Freestyle 02:10.92
Disha Bhandari 200 m Individual Medley 02:28.

Bronze Medalists (16)

Kshama Bharath Iyer 100 m Freestyle 01:02.36
Palak Dhami 100 m Backstroke 01:08.01
Saanvi Deshwal 100 m Backstroke 01:23.42
Ashmitha Chandra 800 m Freestyle 09:39.07
Sanjana P V 50 m Butterfly 00:32.33
Neelam Deva ganesh 100 m Butterfly 01:01.56
Disha Bhandari 50 m Freestyle 00:28.14
Bhargav Phukan 200 m Breaststroke 02:27.66
Aryan Vijay Varnekar 50 m Freestyle 00:24.37
Ariaa.H.Sheth 1500 m Freestyle 18:56.1
Aanika Bhatia 100 m Butterfly 01:21.03
Neelam Deva ganesh 400 m Freestyle 04:33.
Shubhojeet Gupta 1500 m Freestyle 16:15.31
Astha Choudhury 200 m Butterfly 02:23.77
Dhriti Yogesh Ahirwal 200 m Butterfly 02:34.13
Astha Choudhury 200 m Freestyle 02:11.76