2nd SFI All India Inter Club Swimming Competition-2017

Event Dates: Sunday, November 5 to Tuesday, November 7, 2017

Event Information

City
Country
Course 50 m

Event Id: 14037

Swimmer Performances at Meet

Swim Races:
Enter Swimmer Name

Swimmner Name Swim Races Swim time Race position Group
Bhumi Ajay Gupta 50 m Butterfly 00:33.41 Fourth Group III
Bhumi Ajay Gupta 50 m Freestyle 00:32.11 Bronze Group III
Bhumi Ajay Gupta 200 m Individual Medley 02:48.77 Bronze Group III
Vedaant Madhavan 200 m Freestyle 02:26.56 Eighth Group III
Vedaant Madhavan 50 m Freestyle 00:30.38 Seventh Group III
Vedaant Madhavan 100 m Freestyle 01:07.19 Eighth Group III
Kshama Bharath Iyer 50 m Backstroke 00:42.35 Sixth Group III
Kshama Bharath Iyer 100 m Freestyle 01:14.53 Fourth Group III
Kshama Bharath Iyer 50 m Freestyle 00:33.7 Bronze Group III
Devanshi Desai 50 m Freestyle 00:34.08 Fourth Group III
Devanshi Desai 50 m Butterfly 00:35.67 Silver Group III
Devanshi Desai 100 m Freestyle 01:12.1 Bronze Group III
Manav Ashok Gupta 200 m Individual Medley 02:46.61 Seventh Group III
Stuti Bhatiya 100 m Freestyle 01:07.7 Outside Top 8 Group III
Manav Ashok Gupta 50 m Butterfly 00:32.33 Fifth Group III
Stuti Bhatiya 50 m Freestyle 00:33. Seventh Group III
Zahra Sakarwala 50 m Freestyle 00:35.66 Outside Top 8 Group III
Zahra Sakarwala 50 m Breaststroke 00:43.96 Outside Top 8 Group III
Zahra Sakarwala 100 m Breaststroke 01:31.05 Sixth Group III
Shreetej Sanjay Hadge 50 m Freestyle 00:34.54 Outside Top 8 Group III
Shreetej Sanjay Hadge 50 m Butterfly 00:37.58 Outside Top 8 Group III
Shreetej Sanjay Hadge 100 m Freestyle 01:16.14 Outside Top 8 Group III
Reyan Gada 100 m Backstroke 01:18.28 Sixth Group III
Reyan Gada 50 m Backstroke 00:37.79 Outside Top 8 Group III
Reyan Gada 200 m Freestyle 02:26.7 Outside Top 8 Group III
Ariaa.H.Sheth 100 m Butterfly 01:22.3 Fifth Group III
Ariaa.H.Sheth 200 m Freestyle 02:31.38 Fifth Group III
Ariaa.H.Sheth 100 m Freestyle 01:09.82 Seventh Group III
Pushya Sahajwani 100 m Butterfly 01:25.29 Outside Top 8 Group III
Pushya Sahajwani 100 m Breaststroke 01:40.41 Outside Top 8 Group III
Pushya Sahajwani 200 m Individual Medley 03:00.02 Outside Top 8 Group III
Ronak Nitin Sawant 200 m Freestyle 02:25.04 Sixth Group III
Ronak Nitin Sawant 100 m Butterfly 01:14.16 Sixth Group III
Ronak Nitin Sawant 200 m Individual Medley 02:47.05 Eighth Group III
Anaya Punamiya 100 m Backstroke 01:25.79 Sixth Group III
Anaya Punamiya 50 m Backstroke 00:41.86 Seventh Group III
Kiara Bangera 200 m Freestyle 02:26.5 Bronze Group III
Kiara Bangera 100 m Butterfly 01:17.1 Fourth Group III
Kiara Bangera 100 m Freestyle 01:08.03 Bronze Group III
Ansu Kar 200 m Freestyle 02:16.24 Bronze Group III
Aryan Vijay Varnekar 100 m Freestyle 00:56.98 Silver Group II
Aryan Vijay Varnekar 100 m Butterfly 01:00.99 Silver Group II
Aryan Vijay Varnekar 50 m Freestyle 00:26.74 Bronze Group II
Aryan Vijay Varnekar 50 m Butterfly 28:02. Bronze Group II
Bhargav Phukan 200 m Individual Medley 02:24.16 Silver Group II
Bhargav Phukan 200 m Breaststroke 03:38.91 Bronze Group II
Bhargav Phukan 100 m Breaststroke 01:13.75 Sixth Group II
Bhargav Phukan 50 m Breaststroke 00:36.13 Sixth Group II
Bikram Changmai 50 m Butterfly 00:27.72 Silver Group II
Bikram Changmai 400 m Freestyle 04:22.52 Silver Group II
Bikram Changmai 200 m Butterfly 02:15.45 Gold Group II
Bikram Changmai 100 m Butterfly 00:59.48 Gold Group II
Neelam Deva ganesh 50 m Butterfly 00:34.69 Bronze Group IV
Janhvi Choudhary 100 m Breaststroke 01:24.53 Bronze Group II
Janhvi Choudhary 50 m Breaststroke 00:39.96 Bronze Group II
Janhvi Choudhary 50 m Freestyle 00:29.8 Gold Group II
Janhvi Choudhary 100 m Freestyle 01:03.39 Gold Group II
Swadesh Mondal 200 m Breaststroke 02:30.48 Gold Group II
Swadesh Mondal 200 m Individual Medley 02:15.58 Gold Group II
Swadesh Mondal 100 m Backstroke 04:57.77 Gold Group II
Swadesh Mondal 100 m Breaststroke 01:09.6 Gold Group II
Uttara Gogoi 50 m Backstroke 00:34.27 Silver Group II
Uttara Gogoi 50 m Butterfly 00:31.75 Silver Group II
Uttara Gogoi 50 m Freestyle 00:30.39 Bronze Group II
Uttara Gogoi 100 m Freestyle 01:05.16 Bronze Group II
Veer Khatkar 50 m Freestyle 00:26.3 Gold Group II
Veer Khatkar 100 m Freestyle 00:56.29 Gold Group II
Veer Khatkar 200 m Freestyle 02:05.96 Silver Group II
Veer Khatkar 50 m Butterfly 00:29.52 Fifth Group II

Gold Medalists 

Gold Medalists (10)

Bikram Changmai 200 m Butterfly 02:15.45
Bikram Changmai 100 m Butterfly 00:59.48
Janhvi Choudhary 50 m Freestyle 00:29.8
Janhvi Choudhary 100 m Freestyle 01:03.39
Swadesh Mondal 200 m Breaststroke 02:30.48
Swadesh Mondal 200 m Individual Medley 02:15.58
Swadesh Mondal 100 m Backstroke 04:57.77
Swadesh Mondal 100 m Breaststroke 01:09.6
Veer Khatkar 50 m Freestyle 00:26.3
Veer Khatkar 100 m Freestyle 00:56.29

Silver Medalists

Silver Medalists (9)

Devanshi Desai 50 m Butterfly 00:35.67
Aryan Vijay Varnekar 100 m Freestyle 00:56.98
Aryan Vijay Varnekar 100 m Butterfly 01:00.99
Bhargav Phukan 200 m Individual Medley 02:24.16
Bikram Changmai 50 m Butterfly 00:27.72
Bikram Changmai 400 m Freestyle 04:22.52
Uttara Gogoi 50 m Backstroke 00:34.27
Uttara Gogoi 50 m Butterfly 00:31.75
Veer Khatkar 200 m Freestyle 02:05.96

Bronze Medalists

Bronze Medalists (15)

Bhumi Ajay Gupta 50 m Freestyle 00:32.11
Bhumi Ajay Gupta 200 m Individual Medley 02:48.77
Kshama Bharath Iyer 50 m Freestyle 00:33.7
Devanshi Desai 100 m Freestyle 01:12.1
Kiara Bangera 200 m Freestyle 02:26.5
Kiara Bangera 100 m Freestyle 01:08.03
Ansu Kar 200 m Freestyle 02:16.24
Aryan Vijay Varnekar 50 m Freestyle 00:26.74
Aryan Vijay Varnekar 50 m Butterfly 28:02.
Bhargav Phukan 200 m Breaststroke 03:38.91
Neelam Deva ganesh 50 m Butterfly 00:34.69
Janhvi Choudhary 100 m Breaststroke 01:24.53
Janhvi Choudhary 50 m Breaststroke 00:39.96
Uttara Gogoi 50 m Freestyle 00:30.39
Uttara Gogoi 100 m Freestyle 01:05.16

Copyright Glenmark Aquatic Foundation 2018
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram